Держава втрачає контроль над радикальними угрупуваннями, що активізувалися у низці міст України

Amnesty International Україна стурбована системною бездіяльністю держави  щодо дій радикальних угрупувань, що здійснюють напади на громадські заходи, активістів та загалом громадян по всій Україні, зокрема, у Києві, Львові, Ужгороді, Маріуполі, і лишаються безкарними. 

Бездіяльність правоохоронних органів під час численних нападів на учасниць та учасників маршів за права жінок 8 березня та нездатність гарантувати безпеку мирних зібрань свідчать про існування системної проблеми. Протягом останнього року у різних регіонах України активізувалися радикальні групи, які прикриваючись патріотизмом та позиціонуючи себе як «борці зі злочинністю», здійснюють напади на публічні заходи та окремих громадян, і лишаються практично безкарними. Те, що держава нездатна належно протидіяти агресії радикальних угрупувань, є надзвичайно тривожним симптомом.

 

«Ми бачимо ознаки того, що українська держава стрімко втрачає монополію на насильство. Натомість її функції та повноваження самовільно перебирають на себе ті, хто мають зброю і фізичну силу: озброєні палицями і газовими балончиками, вони приходять до судів, нападають на культурні та освітні заходи, б’ють людей на вулицях»

— заявила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.  

Особливо загострилася ситуація в Ужгороді в переддень відзначення 79-ї річниці проголошення Карпатської України. Там, за повідомленнями активісток, з’явилися т.з. «патрулі», які шукають активістів/ок, що брали участь у мирній акції 8 березня або її підтримали, а також нападають на громадських активістів, зокрема на тих хто розслідували схеми фінансування окремих угрупувань. На сьогодні відомо про щонайменше чотири напади. Реакція правоохоронних органів не відповідає масштабам проблеми.  

Певні угрупування відкрито беруть на себе відповідальність за напади та пишуть погрози на своїх сторінках у соціальних мережах, обличчя нападників є на відео та фото, зроблених активістами та журналістами, проте правоохоронні органи не вживають достатніх заходів для припинення та попередження їхні насильницькі дії. Зокрема в Ужгороді, за словами організаторів, поліція відмовилась забезпечити безпеку проведення круглого столу  присвяченого протидії дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті. 

«Україна скочується в хаос неконтрольованого насильства з боку радикальних угрупувань та їх тотальної безкарності. Фактично, за таких умов жодна людина в державі не може почуватись в безпеці»

— додала Покальчук.  

Ми закликаємо уряд негайно взяти ситуацію під свій контроль, протидіяти безкарному застосуванню сили з боку радикальних угрупувань та забезпечити ефективне розслідування скоєного ними насильства. 

Додаткова інформація 

Під час та після мирних акцій за права жінок у низці міст України відбулись брутальні напади на учасників та учасниць акцій, а також журналістів. 

У Києві під час Маршу жінок за попередніми підрахунками від нападів постраждали щонайменше п’ятеро людей. Двох жінок побили та облили зеленкою. Журналісту Богдану Новаку та ще одному учаснику акції розпилили в обличчя перцевий газ. У кількох учасниць маршу силою відібрали і розтоптали плакати.  На одному з відео видно, як у активісток намагаються відібрати банер, причому працівники поліції не протидіють нападникам, а вимагають у жінок його згорнути, мовляв, щоб запобігти «провокаціям». На іншому відео видно, як банер відбирає чоловік і тікає з ним.  

За словами однієї з учасниць маршу, коли вона звернулася до представника поліції з проханням звернути увагу на погрози та напади, він відповів «Чому ви прийшли на марш з дитиною? Тут же небезпечно». Учасниця відповіла «Ми прийшли на мирний марш». Також вона розповіла, що їй погрожували, вказуючи на дитину зі словами «Кого ваша дитина прийшла тут захищати? ЛГБТ»? 

В Ужгороді учасниць феміністичної акції за права жінок облили червоною фарбою, унаслідок чого одна з них отримала хімічний опік очей. Організаторки та учасниці маршу продовжують отримувати погрози. Поліція відмовляється гарантувати безпеку під час запланованого на 14 березня круглого столу  з місцевою владою, поліцією і громадськістю, присвяченого протидії дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті. Захід скасовано.  

Активістка, яку облили фарбою під час мирної акції в Ужгороді 8 березня

У Львові під час маршу «Сестринство. Підтримка. Солідарність» невідомі напали на учасниць, також намагаючись облити їх фарбою. Одному з учасників завдали черепно-мозкову травму (тріщина у черепі, внутрішньочерепна гематома, пошкоджені очі, ніс та вуха), він знаходиться в лікарні у тяжкому стані.  

Напади та погрози не припинилися і  після завершення акцій 8 березня. 

Під час Маршу жінок у Києві проти однієї з його організаторок, директорки громадської організації «Інсайт» Олени Шевченко, було складено протокол про адміністративне правопорушення через скаргу на один з плакатів, який несли активістки.  

12 березня о 15:00 відбулося засідання Шевченківського районного суду у цій справі, на яке прийшли близько 20 агресивно налаштованих молодиків. За словами Олени Шевченко та її адвокатки, ці люди мали при собі телескопічні палиці та газові балончики, погрожували їй та чинили тиск на суд. Також ці люди заблокували вихід з суду. Саме судове засідання було перенесене.  

Представники радикальних угрупувань на судовому засіданні

Подібні напади на культурні та публічні заходи траплялись регулярно і в минулому, проте набули жахаючого масштабу саме протягом цього тижня.  

Правоохоронні органи не проводять належне розслідування. 

Зокрема, 6 травня 2017 року у Запоріжжі стався напад на учасників та учасниць акції «Рівність різноманіття!». 10 липня від брутального нападу постраждали відвідувачі заходу у кав’ярні Купідон. У вересні було зірвано презентацію книги “Майя та її мами, а її авторка Лариса Денисенко отримувала численні погроз. Сталася низка нападів на учасників та учасниць Маршу за права жінок у 2017 році.

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *